image
2022-08-26 14:22:26
Nadchodzi III wojna światowa
Według autorów książki III wojna światowa nie nadchodzi. III wojna światowa już się rozpoczęła i toczy się już od kilku lat na terenie Europy oraz Azji i Oceanu Spokojnego.

Historyk Piotr Zychowicz i geopolityk Jacek Bartosiak na kartach książki „Nadchodzi III wojna światowa” prowadzą dyskusje na temat ogólnoświatowej polityki oraz miejsca Polski w Europie.

Po krótce, według autorów książki starcie mocarstw jest czymś zupełnie naturalnym, jak zmiany klimatyczne, epoki dziejowe, erozja wywołana naturalnymi siłami natury. W historii świata konflikt gospodarczy, kulturalny, ekonomiczny, militarny to po prostu naturalne procesy spowodowane chęcią ludzi do prowadzenia lepszego życia. Powody hegemonicznych zapędów państw – mocarstw takich jak starożytna Grecja, Rzym, Chiny czy też XX wiecznych Niemiec, Cesarstwa Japonii, ZSRR i USA, niczym nie różnią się od powodów, którymi kierują są współczesne Chiny, USA czy Rosja w dążeniu do dominacji nad globalnym handlem światowym. Współczesna geopolityka nie różni się tak bardzo od antycznej. Dzieli jedynie skala i szybkość zmian ale reguły tej gry pozostają nadal takie same. Silniejszy dyktuje słabszemu co jest dla niego dobre.

Książka jest zbiorem rozmów pomiędzy obydwoma Panami na temat miejsca jakie Polska powinna zajmować na arenie międzynarodowej, aby stać się partnerem dla swoich sąsiadów i sojuszników. Nie jest to książka o wojnie a o tym jak jej uniknąć. Jak często wspomina Jacek Bartosiak, szef think-tanku Strategy&Future, celem nie jest konflikt sam w sobie. Nikt nie dąży do destabilizacji światowego systemu jeżeli jest na jego szczycie. Celem odwiecznych zmagań jest bycie podmiotem a nie przedmiotem międzynarodowej polityki.

Książka napisana w formie rozmów jest lekka w odbiorze i nadaje się idealnie dla wszystkich osób, które chcą zaczerpnąć informacji o sytuacji geopolitycznej Polski, zagrożeniach wynikających z jej położenia geograficznego oraz prognozach na rozwój i przyszłość państwa polskiego. Książka wydana na kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę oraz wydarzeniami na Pacyfiku stała się obecnie utworem odrobine profetycznym, a wnioski płynące z rozmów obydwu Panów można uznać za próbę otwarcia jeszcze większej debaty społeczno-politycznej.

::: Pozostałe w tej kategorii :::