image
2022-05-05 11:19:12
Trylogia zła - Diabeł z otchłani ciemności
Diabeł, szepcze do ucha każdemu z nas, lecz niestety niektórzy nie potrafią się oprzeć, aby go nie wysłuchać. Ten, który walczy z potworami, powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas.

„Ten, który walczy z potworami, powinien zadbać, by sam nie stał się potworem. Gdy długo spoglądamy w otchłań, otchłań spogląda również w nas.”

Ten najsłynniejszy cytat Friedrich’a Nietzsche dobrze opisuje trylogię, której bohaterem jest Joshua Brolin, inspektor policji z Portland, absolwent kryminologii policyjnej szkoły FBI w Quantico. Musi on stawić czoła złu czającemu się w ciemnościach, które sprawcą jest okrutnych rytualnych morderstw. Nikt, nawet sam Brolin nie wie czy istota, której szuka jest ponadnaturalnym bytem czy też zwykłym człowiekiem.

Jednocześnie powyższy cytat znanego psychologa, obrazuje jak czyta się powieści z cyklu o portlandzkim inspektorze. Makabryczne opisy zbrodni, powodują, że niemal czujemy to szaleństwo głównego antagonisty. Z każdym przeczytanym wersem, jego oddech gdzieś w oddali przyspiesza wraz z oddechem czytelnika, zupełnie tak jakby ponadnaturalne moce z powieści starały się wpływać na prawdziwy świat odbiorcy.

Całą „trylogie o Brolinie” czyta się bardzo szybko i z krótkimi odstępami z uwagi na lekkie pióro pisarza, dokładne i barwne opisy świata oraz wiele zwrotów akcji. Fabuła dzięki swej zaskakującej prostocie odbioru nie męczy, a jednocześnie niesamowicie wciąga w swój tajemniczy świat rytualnych morderstw, zaklęć magicznych czy przedziwnych bytów i istot nie całkiem ponad naturalnych.

Autorem jest Maxime Chattam - francuski pisarz, który ukończył studia na wydziale kryminologii. W swoim życiu pracował jako stróż, aktor i księgarz, po to tylko, żeby nabrać doświadczenia życiowego na potrzeby pisanych przez siebie powieści. Tworzy thrillery, w których czuć inspirację klasykami gatunku grozy takimi jak Thomas Harris czy Stephen King.  

::: Pozostałe w tej kategorii :::